· Makale Gönderme · Makale Değerlendirme
2010, Cilt 1, Sayı 1, Sayfa(lar) 054-056
[ Özet ] [ PDF ] [ Benzer Makaleler ] [ Yazara E-Posta ] [ Editöre E-Posta ]
Gebelikte Akut Karın Nedeni Olarak Miyom Torsiyonu
Harika Bodur Öztürk, Belgin Selam, Cem Demirel, Tolga Ergin, Arda Lembet
Acıbadem Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Istanbul, Türkiye
Anahtar Kelimeler: miyoma uteri, torsiyon, akut karın, gebelik
Özet
Gebelikte akut karın tablosu, anatominin ve fizyolojinin değişmesi nedeniyle, tanı ve tedavi basamaklarında klinik zorluk yaratmaktadır. Belirtiler değişmekte veya silikleşmekte, laboratuar incelemelerin sonucu gebelikteki fizyolojik yanıtlarla karışabilmektedir. Karın ağrısı, obstetrik nedenlerle olabileceği kadar karın içi ve pelvis içi organlar nedeniyle de gelişebilmektedir.

Leiomiyomlar geç üreme dönenimde sık rastlanan benin jinekolojik tümörlerdir. Çoğunlukla belirti vermezler. Miyom dejenerasyonu, saplı miyomun torsiyone olması veya kitle etkisine bağlı uterusun torsiyonuna yol açarak gebelikte ağrıya yol açabilir. Gebelikte akut karın tanısı ile cerrahi uygulanan torsiyone miyom olgusu tartışılmıştır.

G1 P0 31 yaşında hasta, yirmi birinci gebelik haftasında karın ağrısı ile başvurdu. Fizik muayenede batın sağ kadranda defans ve rebaund mevcuttu. Ultrasonografi de ve Doppler incelemede her iki over normal olarak değerlendirildi. Akut appendisit ön tanısı ile eksploratif laparotomi uygulandı. İntraoperatif gözlemde uterus sağ lateral yüzde ince pediküllü subserozal miyomun torsiyone olduğu tespit edildi. Miyomektomi uygulandı. Gebelik normal seyrinde takip edildi.

  • Başa Dön
  • Özet
  •